Możesz powiedzieć kilka słów o sobie? Kim jesteś? Czym się zajmujesz?
Nazywam się Adam Głuch i od wielu lat zajmuje się programowaniem. Pierwsze aplikacje pisałem już w wieku kilkunastu lat. Potem poszedłem na studia informatyczne a po nich przez jakieś 13 lat pracowałem jako programista w firmach tworzących własne produkty, głównie ecommerce. Były to takie firmy jak Ceneo.pl, Domodi.pl czy Stileo.it. Aktualnie zajmuję się tworzeniem własnych aplikacji SaaS oraz edukacją programistów, przede wszystkim w .NET (C#) oraz Vue.js na frontendzie.
Jak nazywa się Twoja aplikacja SaaS?
Certesto.
W kilku zdaniach opisz, czym zajmuje się Twoja aplikacja i jakie problemy rozwiązuje.
Aplikacja służy do wystawiania cyfrowych certyfikatów i dyplomów ukończenia różnego rodzaju kursów czy szkoleń. Pomaga twórcom kursów i trenerom oszczędzić mnóstwo czasu, dzięki wielu automatyzacjom związanym z wystawianiem i dostarczaniem certyfikatów do kursantów. Ogromnie zwiększa też wartość wystawionych dokumentów, dzięki możliwości weryfikacji autentyczności, przy pomocy kodu QR czy publicznej strony certyfikatu.
Na jakim etapie rozwoju jest obecnie Twoja aplikacja? (np. pomysł, prototyp, działająca aplikacja na rynku)
Aplikacja działa na rynku od prawie 3 lat, ma kilkudziesięciu płacących i zadowolonych klientów. Są to zarówno pojedyncze osoby zajmujące się szkoleniami online jak i bardzo duże firmy z całymi działami szkoleń, zatrudniającymi wielu pracowników.
Jakie technologie zostały wykorzystane do stworzenia aplikacji?
Backend API w .NET. Frontend SPA w Vue.js + Nuxt.js + bilbioteka UI Vuetifyjs. Do tego baza danych MS SQL. Wszystko hostowane w Azure.
Jakie były największe wyzwania podczas pracy nad aplikacją?
Jeśli chodzi o wyzwania technologiczne, to migracja z bazy NoSQL na SQL. Pójście na samym początku w NoSQL to był błąd, z którego konsekwencjami muszę żyć do tej pory. Z wyzwań biznesowych to zbieranie feedbacku od użytkowników i decydowanie jakie zmiany powinny zajść w aplikacji. W dalszym ciągu nie umiem tego robić super dobrze.
Co skłoniło Cię do rozpoczęcia pracy nad własną aplikacją SaaS? Co jest Twoją główną motywacją?
W pewnym momencie swojej kariery zawodowej zrozumiałem, że zamiana czasu na pieniądze to nie jest coś, co pozwoli mi żyć na takich warunkach jak bym chciał. Praca dla kogoś, z jednej strony jest fajna bo daje pewne zarobki ale z drugiej strony jest mocno ograniczająca. Ciężko mi teraz byłoby wrócić do pracy, w której muszę być dostępny od poniedziałku do piątku przez 8h w ustalonych godzinach. No i zrozumiałem też, że pracując dla kogoś, wartość którą budujesz swoją pracą staje się własnością twojego pracodawcy. Postanowiłem, że od tej pory wszystkie czynności jakie wykonuję, powinny tworzyć wartość, z której ja sam będę czerpał zyski. Takie możliwości daje między innymi własna aplikacja SaaS.
Dlaczego zdecydowałeś się na budowę aplikacji SaaS?
Bo umiem programować i od zawsze chciałem tworzyć coś, co będzie dla innej osoby użyteczne i przydatne. Jest to też model subskrypcyjny, który daje regularne przychody. Niezależnie od tego, czy w danym miesiącu w aplikacji dodałem jakieś nowe funkcje, czy nie zrobiłem totalnie nic.
Jakie przychody generuje aplikacja? (jeśli możesz podać)
Aktualnie jeszcze poniżej 10k miesięcznie, ale od 3 kwartałów rosną x2 rok do roku. Uważam też, że nie osiągnąłem jeszcze product market fit i dynamiczniejsze wzrosty ciągle przede mną 🙂
W jakich obszarach Akademia SaaS okazała się dla Ciebie najbardziej pomocna?
Walidacja pomysłu. Tutaj super pomógł mi schemat wg. którego warto przeprowadzić walidację. Robiłem to kilkukrotnie i mogę potwierdzić, że jeśli pomysł jest dobry to zainteresowanie po prostu widać. Nie da się tego przegapić. Mam taki wniosek, który zapamiętam chyba do końca życia: jeśli nie widzisz zainteresowania od razu i myślisz, że pojawi się później po zrobieniu MVP, to prawdopodobnie jesteś w błędzie i stracisz tylko czas na development.
Elementy prawne i dokumenty (regulaminy, polityka prywatności itp.). Bardzo ważne rzeczy, nad którymi na szczęście nie musiałem samemu długo siedzieć.
Motywacja do działania. Dla mnie mega cenna rzecz. Discord i możliwość obcowania z innymi ludźmi, którzy odnieśli sukces czy mentorami, to jest coś co dodaje chęci do działania.
We’ve been a strategy thought leader for nearly five decades and we bring
We’ve been a strategy thought leader for nearly five decades and we bring
We’ve been a strategy thought leader for nearly five decades and we bring
Copyright © 2024 – SOFTWARE GURU Bogusz Pękalski | Polityka Prywatności